Piešťanské Zlaté stuhy 2019

Aktuality

PZS 2018

Piešťanské zlaté stuhy – Concours d Elégance.

Piešťanské zlaté stuhy tento rok opäť na kúpeľnom ostrove.

Už o pár dní, 7. – 9.6.2018, sa milovníci veteránov opäť stretnú v Piešťanoch na kúpeľnom ostrove.

Stretnutia majiteľov nablískaných automobilov siahajú až do prvej polovice 20-teho storočia. V rokoch 1932 až 1937 sa v Piešťanoch konali slávne súťaže o najkrajší automobil, známe pod názvom Concours d Elégance. Boli vyvrcholením cieľových jázd do Piešťan a zúčastňovali sa na nich známi kúpeľní hostia či tunajší lekári s nablýskanými automobilmi, napríklad herec Vlasta Burian, spevák Richard Taubner, grófka Geraldína Apponyiová z Oponíc, lekár Dr. Ladislav Schmidt a mnohí iní.

Tradícia súťaže bola obnovená po roku 1980 pod názvom „Piešťanské zlaté stuhy – Concours d´ Elégance“ už ako prehliadka historických vozidiel.
Podujatie štartuje už vo štvrtok príjazdom a registráciou účastníkov a končí v nedeľu ich odjazdom. Súťažný program pozostáva z jázd na vybraných trasách mimo Piešťan. Na výjazdy sú vyberané atraktívne kultúrne i športové miesta a zaujímavé lokality. Divácky najatraktívnejšia je však jazda mestom Piešťany a prehliadka automobilov na Kúpeľnom ostrove s vyhodnotením najkrajších z nich. Vďaka zanieteným milovníkom veteránov môžeme každý rok obdivovať vzácne automobily z rôznych krajín sveta a ich dobovo oblečené posádky.

Sobotný odpoludňajší program na kúpeľnom ostrove každoročne pozostáva z výstavy vozidiel účastníkov a pozvaných účinkujúcich a z prezentácií pozvaných domácich i zahraničných osobností. V minulých rokoch sa u nás predstavili napr. legendy československého motocyklového športu Peter Baláž, Bohumil Staša, špičkový účastník a medailista niekoľkých Rallye Dakar Štefan Svitko, ďalej Ivan Jakeš, úspešný pretekár Porsche Super Cupu Štefan Rosina, jazdec MS Superbike Ondřej Ježek, juniorský motocyklový reprezentant Michal Búlik či svetová hviezda MS motocyklov, 15-násobný majster sveta, Giacomo Agostini.

Vyvrcholením podujatia je večerná prehliadka krásy veteránov a ich majiteľov v dobových kostýmoch i pozvaných účinkujúcich so svojimi strojmi, ktorí sú jednotlivo predstavovaní na červenom koberci pred hotelom Thermia Palace. Večer končí veľkolepým hudobným ohňostrojom. Účasť na tomto podujatí je medzinárodná a okrem domácich účastníkov sa ho každoročne zúčastňujú posádky z viacerých krajín európy.

Podujatie Piešťanské zlaté stuhy každoročne navštívi 8 – 10.000 návštevníkov.

plagát (pdf)