História

A takto sa to začalo…

V roku 1932 sa v Piešťanoch konala prvá prehliadka Concours d´Elegance. Začala sa tradícia, ktorá trvá dodnes…

1.ročník súťažnej motoristickej jazdy s cieľom v Piešťanoch pripravil Klub slovenských automobilistov v spolupráci s Kúpeľmi Piešťany. Príjazd bol stanovený na 15. mája 1932. Prihlásení boli účastníci z Čiech a Moravy, Poľska, Rakúska, Nemecka, Rumunska, Juhoslávie a zo Slovenska. Trať si každý mohol zvoliť ľubovoľne ale posledná etapa mala do Piešťan viesť cez Bratislavu alebo cez Žilinu, podľa toho, z ktorého smeru účastník išiel. Motoristi prešli od 150 – 500 km. Na druhý deň, 16. mája, sa uskutočnila prehliadka krásy, Concours d´Elegance. Slávnostný obed a spoločenský program sa konal v hoteli Thermia Palace.

Podujatie prispelo k propagácii automobilizmu a nadviazaniu kontaktov medzi automobilistami z rôznych krajín a tiež k propagácii Kúpeľov Piešťany.

Na 2. ročník sa prihlásilo 48 automobilov a 52 motocyklov. Príjazd do cieľa v Piešťanoch bol stanovený na 4. júna a súťaž krásy Concours d´Elegance sa uskutočnila 5. júna.

Štvrtého ročníka, ktorý sa konal 1. a 2. júna 1935, sa zúčastnila i známa filmová hviezda, český komik, Vlasta Burian. Účastníci súťaže vtedy museli absolvovať 24-hodinovú jazdu, ktorej cieľ bol 1. júna pred hotelom Thermia Palace.

Zhoršujúca sa hospodárska situácia a zložitá politická klíma prispela k tomu, že 6. ročník, ktorý sa konal 5. – 6. júna 1937, bol na dlhú dobu posledný.

O obnovu súťaže sa v roku 1987 zaslúžil Veteran Car Club Piešťany a Vojtech Anderle st., už pod názvom Piešťanské zlaté stuhy – Concours d´Elegance.

V novom miléniu sa organizátorského žezla chopila firma zanieteného milovníka veteránov a bývalého motokárového pretekára, Jána Horňáka. Organizačne opäť spolupracovali i Automotoklub VCC Piešťany a Slovenské liečebné kúpele Piešťany.

Podujatia boli každoročne pripravené na vysokej úrovni, čo piešťanských organizátorov predurčilo na organizáciu najvýznamnejšieho podujatia v jeho histórii a tým bola FIVA World Rally – Svetová rally 2016.

FIVA World Rally 2016 mala obrovský úspech a Ján Horňák a jeho usporiadateľský tím obdržal od prezidenta svetovej organizácie FIVA mimoriadnu pochvalu a zožal veľký obdiv.

(Použité texty sú vybrané z publikácie „Od Zlatých stúh po Svetový rally“)